O tym jak Faebook stał się konkurencją dla OLX i Allegro! Facebook MarketPlace w Polsce!

Autor: czwartek, grudzień 7, 2017 , Permalink 0

Kilka dni temu nastąpił kolejny krok milowy w rozwoju Facebooka. Uruchomiona została w Polsce usługa Facebook Marketplace. Najkrócej rzecz ujmując, to tablica ogłoszeń (narazie), na której każdy użytkownik Facebook może napisać ogłoszenie sprzedaży usługi, czy przedmiotu. Nowa funkcjonalność jest dostępna pod TYM linkiem. UWAGA! Nie każdy użytkownik Facebooka ma już włączoną tę funkcję. 

O co właściwie chodzi?

Facebookowa tablica ogłoszeń to teoretycznie (narazie) miejsce sprzedaży używanych przedmiotów, których nie potrzebujemy. Zaraz! Cofnijmy się tak o 10 lat w czasie… Takie starożytne Allegro? Z drugiej strony możemy tam wystawić ogłoszenie „oddania” za darmo niepotrzebnych przedmiotów lub też możemy sprzedawać własne usługi. Poniżej zrzut ekranu. 

Do wyboru mamy kilka kategorii, możliwość segregowania po cenie, lokalizacji oraz kilka dodatkowych parametrów. Co interesujące, Facebook bardzo intensywnie pracuje nad wdrożeniem kolejnych elementów platformy, takich jak np. „oznaczenie” sprzedających, którzy „bardzo sprawnie odpowiadają” na zadawane pytania i oferty kupna (Czy to trochę nie przypomina gwiazdek Allegro, gdy serwis ten działał w nieco bardziej ludzki sposób?). 

Dla kogo? Jaka będzie przyszłość?

Póki co Marketplace jest dostępny dla osób indywidualnych. Najprawdopodobniej jednak zostanie niebawem rozszerzony także na klientów biznesowych. Bardzo możliwe, że zastąpi on „tworzenie sklepów w ramach fanpage’y”. Kolejnym kamieniem milowym będzie zapewne uruchomienie za około rok płatności za pośrednictwem Messengera Facebook. Czy Marketplace ma przyszłość? Z całą pewnością tak. Czy zagrozi takim potentatom jak Allegro, Gratka czy OLX? Nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Jeśli masz własny sklep internetowy lub sprzedajesz usługi (np. jesteś pośrednikiem nieruchomości), już teraz powinieneś zacząć korzystać z Marketplace! Prawdopodobnie będziesz jednym z pierwszych w swojej branży, a co za tym idzie, zyskasz… niemal darmową reklamę!

Marketplace a reklama na Facebooku?

To na razie terra incognita. Z całą pewnością w ramach platformy sprzedażowej zostanie udostępniona możliwość tworzenia reklam. Zaczątki tej infrastruktury już są. Pytanie brzmi, kiedy zostanie udostępniona możliwość reklamowania się na Marketplace (od razu dam znać na blogu). Zapewne jak zwykle – kto pierwszy zacznie się reklamować zyska najwięcej.

Jak zacząć przygodę z Marketplace?

Korzystanie z narzędzia jest szalenie proste, a sam Facebook zrobił bardzo dobry poradnik dla początkujących. Znajdziesz go TUTAJ.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego jak wykorzystać Facebook jako platformę sprzedażową, zapraszam do lektury mojej książki. Znajdziesz tam osobny rozdział na ten temat. Kliknij w obrazek poniżej, aby dowiedzieć się więcej o książce.

A jakie jest Twoje zdanie? Zapraszam do dyskusji w komentarzach i zadawania pytań! Postaram się pomóc. Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny. Jeśli tak – udostępnij go na swoim Facebooku, polub lub po prostu napisz, co o nim myślisz. ? Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z mojego bloga, zapisz się do mojego newslettera. Staram się możliwie najprościej i najbardziej przystępnie przekazywać wiedzę. Jeśli coś jest niejasne, napisz komentarz, a pomogę.

0

Komentarz

Skomentuj